Dlaczego warto zapisać dziecko na windsurfing?

Nie wszyscy mają świadomość, że windsurfing to nie jest tylko sport, ale pewnego rodzaju styl życia bardzo pozytywnie podchodzących do życia ludzi, których celem jest możliwość pływania. Zapisanie dziecka na zajęcia windsurfingowe sprawia, że staje się ono częścią tej społeczności. Ponadto dziecko ma możliwość poznania rówieśników z taką samą pasją. Dlaczego jeszcze warto zapisać swoje dziecko na zajęcia windsurfingowe? Jakie korzyści uzyska młody człowiek dzięki systematycznemu uprawianiu tej dyscypliny sportu, która w Polsce z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością? 

Sprawność fizyczna

Jak wiadomo praktycznie każda osoba może spróbować wejść na deskę. Nie trzeba mieć do tego specjalnej sprawności fizycznej. Im więcej czasu będzie jednak dana osoba spędzała na desce, tym szybciej będzie dostrzegała, które części ciała najbardziej pracują. Należy mieć świadomość, że w windsurfingu pracują praktycznie wszystkie mięśnie. W rękach trzyma się bowiem bom, ale na nogach stoi się jak wiadomo na desce, ćwiczony jest w ten sposób ośrodek równowagi. W sporcie tym bardzo mocno zaangażowane są również plecy. Warto wiedzieć, że im bardziej będą one wyprostowane, tym mniejszej siły rąk trzeba będzie używać, by podnieść żagiel z wody. Możliwe jest bowiem równoważenie żagla całym ciałem, koniecznie jest jednak posiadanie prostych pleców. Dzieci, które zatem 10 miesięcy w ciągu roku siedzą zgarbione w ławkach będą miały doskonałą okazję w windsurfingu do wyprostowania swoich pleców, a także zadbania o właściwą postawę. 

Samodzielność

Windsurfing uczy przede wszystkim samodzielności. Dziecko będzie powiem stało samo na desce z żaglem. Oczywiście obok będzie instruktor, który zawsze będzie służył ewentualną pomocą. Ponadto dzieci, które do tej pory w kontaktach z rówieśnikami były bardzo nieśmiałe, uprawiając regularnie windsurfing dostrzegają swoje postępy i stają się coraz pewniejsze siebie. Warto wiedzieć, że jest to sport wodny, w którym bardzo istotne jest samodzielne podejmowanie decyzji. Dziecko, które otrzyma od swojego instruktora polecenie, aby dopłynęły na boi „pod wiatr” będą musiały bardzo szybko się zastanowić i podjąć ostateczną decyzję, w którym momencie dokładnie wykonać zwrot. 

Autor

Jan Walaszek

Instruktor pływania, windsurfingu i kite surfingu. Od dziecka związany ze sportami wodnymi. Organizuję kolonie, obozy i różne aktywne eventy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Po godzinach współpracuję z dużymi markami nad komunikacją marketingową.