Co należy wiedzieć o kitesurfingu?

Kitesurfing jest jednym z najmłodszych sportów wodnych. Dyscyplina z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko na świecie, ale również w Polsce.

Czym jest kitesurfing?

Kitesurfing jest odmianą surfingu, która jest zaliczana do ekstremalnych sportów wodnych. Dyscyplina sportu może przypominać na początku pływanie windsurfingowe, jednak zdecydowanie różni się zarówno w technice, jak i sposobie prowadzenia deski. Część osób nazywa nawet kitesurfing pewnego rodzaju ślizgiem po wodzie przy pomocy latawca. 

Nie wszyscy mają świadomość, że kitesurfing można uprawiać nie tylko pływając na rzekach, ale również w oceanach i morzach. Ponadto warto wiedzieć, że standardowy kitesurfing można podzielić na odmianę lądową landkiting, a także zimową – snowkiting. Sterowanie deską w tej dyscyplinie sportowej odbywa się za pomocą specjalnego baru, czyli drążka posiadającego linki przymocowane do kite’a. Z kolei deska jest wyposażona w footstrapy. Są to mocowania przeznaczone do włożenia stopy. 

Zalety uprawiania Kitesurfingu

Poprawa wydolności oraz wytrzymałości fizycznej

Warto wiedzieć, że podczas uprawiania kitefurfingu konieczne jest wykorzystanie pracy całego ciała. Należy bowiem nie tylko i wyłącznie utrzymać się na desce, ale również odpowiednio balansować ciałem i bardzo mocno trzymać latawiec w rękach. 

Relaks oraz odreagowanie stresu

Zdecydowanej większości osób wydaje się, że kitesurfing jest niezwykle wymagającym fizycznie sportem. Nie jest to oczywiście do końca prawda. Osobom, które nabędą podstawową technikę, a także zasady poruszania się na kite, uprawianie tej dyscypliny sportu będzie przynosiło bardzo dużą liczbę korzyści. Warto pamiętać, że regularny kontakt z wodą, a także świeżym powietrzem ma bardzo pozytywne oddziaływanie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. 

Możliwość uprawiania tego sportu praktycznie cały sezon

Kitesurfing należy do sportów, które można uprawiać praktycznie w każdym miejscu, gdzie znajduje się woda. Warto jednak pamiętać, że akwen musi spełniać pewne warunki. W sezonie letnim można jednak bez żadnego problemu pływać po Bałtyku. Z kolei w trakcie zimy osoby, które chcą uprawiać tą dyscyplinę sportu mogą wybrać się zagranicę. 

Autor

Jan Walaszek

Instruktor pływania, windsurfingu i kite surfingu. Od dziecka związany ze sportami wodnymi. Organizuję kolonie, obozy i różne aktywne eventy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Po godzinach współpracuję z dużymi markami nad komunikacją marketingową.