Kitesurfing zimą

Zimowa odmiana kitesurfingu, czyli snowkite zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu przeznaczonego do użytkowania w warunkach zimowych. Co prawda bez problemów możemy używać latawców „letnich” jednak dużo lepiej sprawdzają się specjalistyczne konstrukcje.

Easy Surf Shop

Jaki latawiec?

Musimy pamiętać, że śnieg ma dużo mniejsze opory niż woda w związku z tym zimą, przy tych samach warunkach wiatrowych powinniśmy używać znacznie mniejszego rozmiaru latawca. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że na śniegu łatwiej i lepiej użytkować latawce komorowe niż używane latem pompowane. Nie poleca się jednak stosowanie kajtów typowo pociągowych przeznaczonych na przykład do napędzania buggy. Brak de powera powodować będzie szarpanie, a co za tym idzie brak komfortu i wystarczającej kontroli. W sprzedaży znajdziemy sporo ofert zestawów do snowkite. Ceny są bardzo zróżnicowane, ale sprzęt dobrej klasy to wydatek około 3000 złotych.

Jak zacząć?

Co prawda kitesurfing w śnieżnej odsłonie jest dużo łatwiejszy do opanowania przez osoby, które wcześniej nie miały styczności z tym sportem. Stanowczo zalecane jest stawianie pierwszych kroków pod okiem instruktora bądź skorzystanie z ofert szkól snowkite, których coraz więcej w polskich górach. Ci, którzy mają już za sobą podstawowy kurs na wodzie, nie będą mieli raczej żadnych problemów z surfowaniem przez zaśnieżone zbocza czy polany. Warto jednak na pierwsze próby wybrać się z osobą, która już surfowała zimą. 

Snowkite uprawiamy wyłącznie w takich miejscach, gdzie mamy duży margines wolnej przestrzeni i nie występują przeszkody terenowe. Kitesurfing, również ten zimowy bywa niebezpieczny a upadki i ciągnięcie przez latawiec po śniegu nie należą do najprzyjemniejszych. Dlatego zawsze używamy kasku, grubych rękawic, a nawet chroniącego nasz kręgosłup „żółwiu”. Oczywiście nie ma możliwości rozpoczęcia przygody ze snowkite bez choćby podstawowych umiejętności jazdy na nartach lub desce snowboardowej.

Kitesurfing zimą dostarcza niesamowitych wrażeń. Grono zapaleńców staje się coraz szersze, do tego stopnia, że są nawet zawody w tej dyscyplinie rangi Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski. Najpopularniejsze miejscówki na kitesurfing zimą znajdziemy w Beskidzie Żywieckim i Śląskim.

Autor

Jan Walaszek

Instruktor pływania, windsurfingu i kite surfingu. Od dziecka związany ze sportami wodnymi. Organizuję kolonie, obozy i różne aktywne eventy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Po godzinach współpracuję z dużymi markami nad komunikacją marketingową.